Şahinkaya Kanyonu / Samsun

Macerasever Blog

Şahinkaya Kanyonu / Samsun

Orkun ve Babür, Kızılırmak’ın mavilikleri ile yemyeşil bitki örtüsünün buluştuğu noktada, Şahinkaya Kanyonu’na doğru aksiyonu yüksek bir yolculuğa atılıyor.

Türkiye’nin ikinci en büyük su kanyonu unvanını taşıyan Şahinkaya Kanyonu’nu keşfe hazırlanan Orkun ve Babür Samsun Düzköy’de bir araya geliyorlar. Su jetleriyle kuvvetli akıntıya karşı 100 kilometrelik bir parkuru takip edecekler. Şahinkaya’nın zirvesine çıkmak zor olsa da harika bir deneyim.

Sudaki olası tehlikeleri saptamak için diğer ismi kürek sörfü olan standup paddle ile bir ön keşfe çıkıyorlar. Suyun yüzeyinde bulunan yüzerek gelen kütükler ve sığ bölgelerdeki kayalar ölümcül olabilir. Başlı başına bir eğlence gibi görünen bu keşif aslında bir sporcu için hayati önem taşıyor.

Kızılırmak üzerindeki en dar, en uzun geçit olan Şahinkaya Kanyonu, kuş uçuşu ölçümle 2.5 km uzunluğunda. Parkur boyunca, tarihi Helenistik döneme kadar uzanan Asarkale Kaya Mezarları ile de karşılaşıyorlar.

Bu bölümde Orkun ve Babür, Kızılırmak’ın girdaplarını aşmaya çalışıyorlar ancak bu oldukça zor bir hedef gibi görünüyor. Çünkü şehre hayat veren Altınkaya Barajı, yolu kesmiş durumda. Ancak doğada olmak zor anlarda doğru çözüm yollarını bulma becerisini gerektiriyor ve ekip bu konuda oldukça deneyimli.

Şahinkaya Kanyon’da doğa sporları

Kanyonun diğer yanında macera devam ediyor. Bu macera, tarihte bir yolculuk gibi. Doğa ve tarihin birlikteliğiyle örülü eşsiz manzaralar insanı binlerce yıl öncesine götürüyor.

Havzada başlayan yolculuk, onları devasa kanyonun olağanüstü doğasına doğru sürüklüyor. İki yanda uzanan kayalık uçurumlar, büyüleyici görünüyor. Parkurun sonunda jetlerden ayrılıyorlar. Sırada tepeye tırmanış var. Katettikleri bu eşsiz parkuru tepeden görmeyi çok arzu ediyorlar. Yukarılara çıktıkça değişen bitki örtüsü, bu bölgede yaygın olarak kızılçam ve meşe bulunuyor. Ayrıca bu bölgede pek çok hayvan türü de yaşıyor.

Patika yok ve bitkiler dikenli. Asla yalnız gidilmemesi gereken bu zorlu rotada yanınızda bol su bulunduğundan emin olmak önemli. Bu noktada uygun kıyafet seçimi hayat kurtarıyor. Dikenlerden korunmak için bilekli bot ve uzun çoraba ihtiyaç duyuluyor.

Tepedeki manzara, adeta tüm maceranın ekibe ve izleyenlere unutulmaz bir hediyesi. Kızılırmak’ın bu en dar geçit noktası, milyonlarca yıllık aşınmadan sonra bir fiyort güzelliğine kavuşmuş ve dünyanın en görkemli doğal yapıtlarından birini oluşturmuş. Karadeniz’in keşfedilmemiş hazinesi Şahinkaya ile ilgili daha fazla detay videoda.

Ara

Aramak için "Enter / Çıkış için "ESC"

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.