Kaz Dağları

Macerasever Blog

Kaz Dağları

Orkun Olgar, Macerasever’in bu bölümünde Kaz Dağları’nın ilham veren doğasını ekrana getiriyor.  Her bölümde yeni bir maceraya atılan Orkun, bu kez izleyicileri Ege’nin cennete göz kırpan ormanlarla kaplı doğasında nefes kesen bir yolculuğa davet ediyor.

Edremit Körfezi’nin hemen kuzeyinde yer alan Kaz Dağları, doğa sporlarına gönül veren maceraseverler için bulunmaz bir değer. İda Dağı olarak da bilinen bölge yalnızca yeşilin birbir tonuyla değil, ormanlara can veren sularıyla da göz kamaştıran bir güzelliğe bürünüyor. Bu nedenle bölgeye Bin Pınarlı İda deniyor.

Bu bölümde yalnızca doğanın değil, tarihin izlerini de sürme şansı buluyoruz. Çünkü burada Roma Dönemi’nden kalma kemerli bir taş köprü, Başdeğirmen Köprüsü bizi karşılıyor. Köprünün altından akan Mıhlı Çayı, Küçükkuyu’ya hayat veriyor.

Kaz Dağları; doğa yürüyüşü, doğada bisiklet, tırmanış olanaklarıyla doğa severlerin ilgisini çekiyor. Macerasever ekibi, buradaki macerasına Başdeğirmen Köprüsü’nden başlayan bir bisiklet rotasıyla başlıyor. Ekip bu macerada iki aşamalı bir parkur tercih ediyor. Zemin ıslak ve taşlı olduğu için burada bisiklet sürerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bisiklet korumalıklarının tam olması çok önemli.

Yine de iki yanı ağaçlarla çevrili bir rotada doğayla kucaklaşmak, tüm bu zorluklara değer. Çünkü buradaki ağaçlar öyle gür ve öyle yüksek ki, zaman zaman gökyüzünü kapatarak masalsı güzelliğini ortaya koymaktan çekinmiyor.

Bisikletten sonra sırada yürüyüş ve tırmanış var

Kaz Dağları, biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin bir alan. Bu nedenle özellikle doğayı daha yakından tanımak isteyenler için muhteşem bir yürüyüş imkanı sunuyor. Her adımda farklı bir bitki türüyle karşılaşmak mümkün.

Bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra bölgenin mağara ve şelale gibi doğal yapıları da buradaki ormanlarda yapılan doğa yürüyüşünü daha da keyifli hale getiriyor. Bu doğal güzellikler arasında öne çıkan Vallah Şelalesi’ne ulaşmak için zorlu bir parkuru aşmak gerekiyor. Yaklaşık 50 metre yükseklikten akan şelale suları, turkuaz renkli bir doğal havuz oluşturuyor. Uzun bir maceranın ardından ekip, şelalenin buz gibi sularında serinlemeyi ihmal etmiyor.

Turmanıştan önce enerji depolayan Orkun ve Cüneyt, İnönü Mağaraları’nı görmek için zorlu bir tırmanış macerasına atılıyor. Ancak sarp kayalıkları düşününce bu pek kolay bir hedef değil. Çok dikkatli olmak ve alınan riskleri iyi hesap etmek doğa sporları ile ilgilenenler için çok önemli. Kaz Dağları’nda bunu bir kez daha görüyoruz.

Ara

Aramak için "Enter / Çıkış için "ESC"

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.