Kaçkarlar / Rize

Macerasever Blog

Kaçkarlar / Rize

Anadolu yarım adasının Karadeniz kıyıları boyunca yükselen Kuzey Anadolu sıradağları, batıda Istıranca Dağları (1010 metre) ile başlamakta, Batı Karadeniz bölgesinde Köroğlu (2400 metre) ve Ilgaz Dağları (2587 metre) olarak devam etmektedir. Orta Karadeniz bölgesinde Karagöl ve Çakırgöl Dağları (3100 metre) olarak devam eden bu sıradağlar Rize il sınırları içinde 3932 metre yüksekliğe ulaşmaktadır.

Doğu Karadeniz kıyıları ile güneyde Çoruh nehri arasında yükselen bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu bir uzanışa sahiptir. Tatos Dağları, Hunut Dağları, Kavrun Dağları, Bulut Dağları, Davut Dağları, Güngörmez Dağları ve Altıparmak Dağları Doğu Karadeniz dağlarının başlıca yüksek bölümlerini teşkil etmektedir. Bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu olarak 80-100 kilometre uzunlukta, 40-50 kilometre genişlikte bir alanı kaplamaktadır.

Batıdan doğuya doğru Verçenik Dağları (3709 metre), Kavrun Dağları (3932 metre), Bulut Dağları (3562 metre) ve Altıparmak Dağları (3492 metre) bu dağların en yüksek bölümünü oluşturmaktadır. Rize Kaçkar Dağları olarak bilinen ve tanınan bu dağların en yüksek tepesi ise Kaçkar Kavrun (3932 metre) dağıdır.

Bölge 1994 yılında Kaçkar Dağları Millî Parkı olarak tesis edilmiştir. Millî parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde, küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.

Kaçkar Dağları; dağcılıkkaya tırmanışıtrekkingrafting ve kayak gibi sporlar için bir merkez haline dönüşmüştür. Bölgenin kendine özgü doğası ve kültürel yapısı, çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir.

Ara

Aramak için "Enter / Çıkış için "ESC"

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.