Kaçkarlar’da Heliski

Macerasever Blog

Kaçkarlar’da Heliski

Kaçkarlar, Kanada ile karşılaştırılır kalitedeki kar örtüsüyle dünyanın az yerinde yapılabilen Heliski için benzersiz bir manzara sunuyor. SPX ekibi, sayısız outdoor maceraları arasında yönünü bu kez de Karadeniz’e çeviriyor ve Heliski ile adrenalini zirveye taşıyor.

Helikopterle tepelere ulaşan kayakçıların zirveden dağın eteklerine doğru kaydığı spor türüne heliski deniyor. Heliski sporu, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu doğal alanlarda yapılması nedeniyle çok daha heyecan verici bir deneyim sunuyor.

Konu heliski olduğunda, enfes doğa manzarası kadar çığ tehlikesinden de söz etmek gerekiyor. Kontrollü pistlere göre tehlikeye açık bölgelerde yapılması ve kayak öncesinde ulaşımın helikopterle sağlanması heliski için özel eğitimi zorunlu kılıyor.

Genellikle yaz tatili için tercih edilen Türkiye, kış sporları için de sayısız fırsat sunuyor. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen heliski için Kaçkarlar ender bulunan bir kar kalitesine sahip. Bölgedeki kar kalitesi, %4 su oranıyla dünyada sadece Kanada ile yarışıyor.

SPX ekibinden Orkun, Babür ve Cüneyt; outdoor sporlarında sınır tanımayan maceralarına bu kez heliski ile devam ediyor. Kaçkarlar’da buluşan ekip, helikopterle zirveye ulaşmadan önce tehlikeye karşı hazır olmak için sıkı bir eğitimden geçiyor. Çünkü heliskinin ve bu coğrafyanın kendine has özellikleri, profesyonel kayakçılar ve snowboardcular için bile çok özel bir deneyim.

Bu benzersiz deneyim için dağ güvenliği uzmanı George’un verdiği teorik eğitim ile ekibimiz bilgi edinmeye başlıyor. Eğitimler, Kaçkarlar’ı en iyi tanıyanlardan biri olan Thiery’nin verdiği bölge hakkında ayrıntılı bilgilerle devam ediyor.

Olası kazalara karşı hazırlıklı olmak için eğitimler sırasında aktarılan her bir bilgi çok önemli. Eğitimin yanı sıra ekipman da heliski güvenliğinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Zorunlu kılınan airbag’li çantada çeşitli ekipmanlar, tehlike anında ekip için hayat kurtarıcı olabilir.

Sırt çantasının yanı sıra dağ ile teması sağlayan kayak ve kayak ayakkabısı seçimi, güvenliği ve kayak keyfini maksimuma çıkarmak için dikkat edilmesi gereken adımlar arasında yer alıyor. Doğru seçimler sayesinde, maceraperest ekibimizin ayakları yere sağlam basacak. Maceranın baştan sonra en az risk ve yüksek keyif ile geçmesi için doğru seçim kadar, doğru ayarların yapılması da büyük önem taşıyor.

Heliski, kayakçılar için benzersiz bir deneyim. Tüm detayların çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Yalnızca bir helikopter ve kayak malzemeleri, güvenli heliski için yeterli değil. Ekibimiz, çığ tehlikesine ve diğer olası kazalara karşı emin ellerde. Çünkü hazırlıklarını hem heliskinin uzmanlarıyla  birlikte tamamlıyor hem de bölgeyi en iyi bilenlerden eğitim alıyor.

Tüm eğitimler ve önlemler, bazen yeterli olmayabilir. Bunun için çığ altında kalma olasılığı her zaman devam ediyor. Eğitimler sona erip, heliski vakti geldiğinde çığ altında kalma durumunda kişinin yerini tespit edebilmek için özel cihazlar takılıyor. Tüm hazırlıklar tamamlanıyor.

Ancak heliski macerasının gerçekleşmesi için dağın iznini almak şart. Dağın heliski için izin verip vermediğini anlamak için zirveye çıktıktan sonra, kar profili çıkarılıyor. Bu süreç yaklaşık 40 dakika sürüyor. Karın yanı sıra havanın durumu da önemli. “Beyaz kuş” adı verilen hava, gök yüzünün de dağ kadar beyaz olduğu, görüş mesafesine engel olan hava durumu. Bu durumda heliski yapılamıyor. Havanın heliskiye izin verdiği haline ise “mavi kuş” deniyor.

Ekibimizin dağla buluştuğu ilk gün verilen “beyaz kuş” haberi, keyifleri biraz kaçırsa da Kaçkarlar’da heliski dışında yapılacak çok şey var. Sabırla doğru zamanı bekleyen ekip, zirvedeki ikinci günde nihayet “mavi kuş” ile karşılanıyor ve büyüleyici manzara karşısında benzeri bulunmaz bir deneyimin keyfini sürüyor.

Ara

Aramak için "Enter / Çıkış için "ESC"

By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

New membership are not allowed.